SMD1210B010TF
DigiKey Part Number
13-SMD1210B010TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1210B010TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1210B010TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1210B010TF
Description
PTC RESET FUSE 30V 100MA 1210
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 100 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
800 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
5 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
300 mA
Current - Max
10 A