SMD1206B050TF/15 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMD1206B050TF/15 |
Description | PTC RESET FUSE 15V 500MA 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 100 ms |
Manufacturer YAGEO | Resistance - Initial (Ri) (Min) 150 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 750 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave |
Voltage - Max 15V | Size / Dimension 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA | Thickness (Max) 0.057" (1.45mm) |
Current - Trip (It) 1 A | Approval Agency cUL, TUV, UL |
Current - Max 100 A |