SMD1206B050TF/15
DigiKey Part Number
13-SMD1206B050TF/15TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1206B050TF/15CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1206B050TF/15DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1206B050TF/15
Description
PTC RESET FUSE 15V 500MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
750 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
15V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
100 A