SMAJ8.5A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
14.4V Clamp 27.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ8.5A/TR13
DigiKey Part Number
13-SMAJ8.5A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMAJ8.5A/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMAJ8.5A/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ8.5A/TR13
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.8A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V