SMAJ43CA/TR13
DigiKey Part Number
13-SMAJ43CA/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMAJ43CA/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMAJ43CA/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ43CA/TR13
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.4V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V