RC0402JR-0710KP
DigiKey Part Number
YAG1281TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG1281CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG1281DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402JR-0710KP
Description
RES 10K OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
10 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RC0402JR-0710KP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)