RC0402FR-073K3P | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RC0402FR-073K3P |
Description | RES 3.3K OHM 1% 1/16W 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.3 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RC0402FR-073K3P Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Series | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Supplier Device Package |
Part Status Active | Ratings 7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free) |
Resistance | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) |