NT0805BRD07249KL
DigiKey Part Number
13-NT0805BRD07249KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-NT0805BRD07249KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-NT0805BRD07249KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NT0805BRD07249KL
Description
RES THIN FILM 0.10% 1/5W 249K
Detailed Description
249 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)