CC0805ZKY5V6BB475
DigiKey Part Number
311-1906-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1906-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1906-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805ZKY5V6BB475
Description
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF -20%, +80% 10V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0805ZKY5V6BB475 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)