CC0603KRX7R7BB225
DigiKey Part Number
311-3490-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3490-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3490-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603KRX7R7BB225
Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603KRX7R7BB225 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)