CC0603KRX5R8BB474 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CC0603KRX5R8BB474 |
Description | CAP CER 0.47UF 25V X5R 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.47 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CC0603KRX5R8BB474 Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Capacitance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Tolerance ±10% | Thickness (Max) 0.035" (0.90mm) |