CC0603KRX5R7BB104 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 71 114
Datasheet
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC0603KRX5R7BB104
DigiKey Part Number
13-CC0603KRX5R7BB104TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603KRX5R7BB104
Description
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)