CC0402KRX7R8BB823
DigiKey Part Number
13-CC0402KRX7R8BB823TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402KRX7R8BB823CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402KRX7R8BB823DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402KRX7R8BB823
Description
CAP CER 0.082UF 25V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.082 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CC0402KRX7R8BB823 Models
Category
Voltage - Rated
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)