CC0402KRX5R6BB823
DigiKey Part Number
311-3788-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3788-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3788-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402KRX5R6BB823
Description
CAP CER 0.082UF 10V X5R 0402
Detailed Description
0.082 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CC0402KRX5R6BB823 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)