CC0402JPNPO9BN101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 39 272
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 71 192
Datasheet
KYOCERA AVX
In Stock: 93
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
In Stock: 322
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
100 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
CC0402JPNPO9BN101
DigiKey Part Number
13-CC0402JPNPO9BN101TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402JPNPO9BN101CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402JPNPO9BN101DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402JPNPO9BN101
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NPO 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0402JPNPO9BN101 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)