CC0201KRX7R6BB222
DigiKey Part Number
311-3690-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3690-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3690-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0201KRX7R6BB222
Description
CAP CER 2200PF 10V X7R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0201KRX7R6BB222 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)