CC0201KRX5R7BB153 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.015 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC0201KRX5R7BB153
DigiKey Part Number
13-CC0201KRX5R7BB153TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0201KRX5R7BB153
Description
CAP 0201
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)