AC0805KKX7R7BB225
DigiKey Part Number
13-AC0805KKX7R7BB225TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0805KKX7R7BB225CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0805KKX7R7BB225DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805KKX7R7BB225
Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
AC0805KKX7R7BB225 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)