AC0603KRX7R8BB683
DigiKey Part Number
13-AC0603KRX7R8BB683TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0603KRX7R8BB683CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0603KRX7R8BB683DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603KRX7R8BB683
Description
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0603
Detailed Description
0.068 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
AC0603KRX7R8BB683 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)