AC0603FRNPO0BN561 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
560 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
AC0603FRNPO0BN561
DigiKey Part Number
13-AC0603FRNPO0BN561TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0603FRNPO0BN561CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0603FRNPO0BN561DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603FRNPO0BN561
Description
CAP CER 560PF 100V C0G/NP0 0603
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)