AC0603CRNPO0BN6R8
DigiKey Part Number
13-AC0603CRNPO0BN6R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0603CRNPO0BN6R8CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0603CRNPO0BN6R8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603CRNPO0BN6R8
Description
CAP CER 6.8PF 100V C0G/NP0 0603
Detailed Description
6.8 pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)