AC0402KRX7R7BB682 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 38 634
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 4 957
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
KEMET
TDK
TDK
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
6800 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
AC0402KRX7R7BB682
DigiKey Part Number
AC0402KRX7R7BB682-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402KRX7R7BB682
Description
CAP CER 6800PF 16V X7R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0402KRX7R7BB682 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)