AC0402KRX7R7BB153
DigiKey Part Number
13-AC0402KRX7R7BB153TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0402KRX7R7BB153CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0402KRX7R7BB153DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402KRX7R7BB153
Description
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0402
Detailed Description
0.015 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC0402KRX7R7BB153 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)