AC0402JRNPO9BN821
DigiKey Part Number
13-AC0402JRNPO9BN821TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0402JRNPO9BN821CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0402JRNPO9BN821DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402JRNPO9BN821
Description
CAP CER 820PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
820 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)