VEL12US090-US-JA
DigiKey Part Number
1470-3112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEL12US090-US-JA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.99" L x 1.16" W x 1.73" H (76.0mm x 29.5mm x 43.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output
9V
Standard Number
Current - Output (Max)
1.28A
Weight
0.19 lb (86.18 g)
Power (Watts)
12 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)