ITZ0924S3V3
DigiKey Part Number
1470-4026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ITZ0924S3V3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 9W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 2A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ITZ0924S3V3 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, SCP
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
82%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
8-SIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.86" L x 0.38" W x 0.44" H (21.9mm x 9.6mm x 11.2mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Supplier Device Package
8-SIP
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
2A
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV