890263426001CS
DigiKey Part Number
732-11848-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
890263426001CS
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 100V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
890263426001CS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
100V