155060GS73200 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
QT Brightek (QTB)
In Stock: 7 773
Datasheet
Similar
QT Brightek (QTB)
In Stock: 2 988
Datasheet
Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 2-SMD, No Lead
155060GS73200
DigiKey Part Number
732-155060GS73200TR-ND - Tape & Reel (TR)
732-155060GS73200CT-ND - Cut Tape (CT)
732-155060GS73200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
155060GS73200
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD R/A
Detailed Description
EDA/CAD Models
155060GS73200 Models
Category
Lens Size
1.10mm x 0.60mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Series
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
520nm
Size / Dimension
1.60mm L x 1.00mm W
Height (Max)
0.85mm