151053BS04500 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 732-5019-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 151053BS04500 |
Description | LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Blue 465nm LED Indication - Discrete 2.7V Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 151053BS04500 Models |
Category | Lens Size 5.00mm Dia |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.7V |
Series | Current - Test 20mA |
Packaging Bulk | Viewing Angle 45° |
Part Status Active | Mounting Type |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Standard | Wavelength - Peak 461nm |
Lens Color Colorless | Package / Case Radial |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Height (Max) 8.85mm |