CBB011M12GM4T
DigiKey Part Number
1697-CBB011M12GM4T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBB011M12GM4T
Description
SIC, MODULE, 11M, 1200V, 48 MM,
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 100A (Tj) 292W (Tj) Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CBB011M12GM4T Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14.9mOhm @ 100A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 28mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
405nC @ 15V
Packaging
Box
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10.1pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
292W (Tj)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
4 N-Channel (Full Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
100A (Tj)