BYC58X-600,127
DigiKey Part Number
1740-1350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYC58X-600,127
Description
DIODE STANDARD 600V 8A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 8A Through Hole TO-220FP
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
12.5 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
3.2 V @ 8 A