BT137-600G0Q is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WeEn Semiconductors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WeEn Semiconductors
In Stock: 0
Datasheet
TRIAC Standard 600 V 8 A Through Hole TO-220AB
BT137-600G0Q
DigiKey Part Number
BT137-600G0Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT137-600G0Q
Description
TRIAC 600V 8A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
65A, 71A