WR06X4700FTL
DigiKey Part Number
1292-WR06X4700FTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-WR06X4700FTLCT-ND - Cut Tape (CT)
1292-WR06X4700FTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR06X4700FTL
Description
RES 470 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
470 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
WR06X4700FTL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)