WR04X1002FTL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 6 440 459
Datasheet
10 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
WR04X1002FTL
DigiKey Part Number
1292-WR04X1002FTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-WR04X1002FTLCT-ND - Cut Tape (CT)
1292-WR04X1002FTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR04X1002FTL
Description
RES 10K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
WR04X1002FTL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)