HH18N120F101CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
12 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
HH18N120F101CT
DigiKey Part Number
1292-HH18N120F101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HH18N120F101CT
Description
CAP CER 12PF 100V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)