1206N151F500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Vitramon
150 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
1206N151F500CT
DigiKey Part Number
1292-1206N151F500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206N151F500CT
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206N151F500CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)