0402N2R7B160CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 8 419
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Vitramon
2.7 pF ±0.1pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
0402N2R7B160CT
DigiKey Part Number
1292-0402N2R7B160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402N2R7B160CT
Description
CAP CER 2.7PF 16V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402N2R7B160CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)