890263426001CS | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 732-11848-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 890263426001CS |
Description | CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µF Film Capacitor 100V Polyester, Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 890263426001CS Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.886" (22.50mm) |
Voltage Rating - DC 100V | Applications General Purpose |