7490100111B
DigiKey Part Number
732-7490100111BTR-ND - Tape & Reel (TR)
732-7490100111BCT-ND - Cut Tape (CT)
732-7490100111BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7490100111B
Description
TRANSFORMER LAN 10/100 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350µH LAN 100 Base-TX Pulse Transformer 1:1 Surface Mount
Category
Inductance
350µH
Manufacturer
Würth Elektronik
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:1
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.490" L x 0.355" W (12.45mm x 9.02mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)
Transformer Type
LAN 100 Base-TX
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C