691408520002B
691408520002B
691408520002B
DigiKey Part Number
732-691408520002B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
691408520002B
Description
WR-TBL TERMINAL BLOCK - SCREWLES
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
691408520002B Models
Category
Voltage
300 V
Manufacturer
Würth Elektronik
Wire Gauge
12-28 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
2
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
15 A