1540601NEA200
DigiKey Part Number
732-1540601NEA200TR-ND - Tape & Reel (TR)
732-1540601NEA200CT-ND - Cut Tape (CT)
732-1540601NEA200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1540601NEA200
Description
WL-STCB SMT PHOTOTRANSISTOR CHIP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Phototransistors 940nm Top View 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1540601NEA200 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Wavelength
940nm
Manufacturer
Würth Elektronik
Viewing Angle
120°
Series
Power - Max
100 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Orientation
Top View
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Collector (Ic) (Max)
20 mA