Y4066100R000F0R
DigiKey Part Number
Y4066-100ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Y4066-100ACT-ND - Cut Tape (CT)
Y4066-100ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y4066100R000F0R
Description
RES SMD 100 OHM 1% 1.2W 2512
Detailed Description
100 Ohms ±1% 1.2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y4066100R000F0R Models
Temperature Coefficient
±2.5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 225°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)