Y1630100R000Q9R
DigiKey Part Number
Y1630-100ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Y1630-100ACT-ND - Cut Tape (CT)
Y1630-100ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y1630100R000Q9R
Description
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.02% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y1630100R000Q9R Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)