Y08500R10000F9R
DigiKey Part Number
Y0850-.10ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Y0850-.10ACT-ND - Cut Tape (CT)
Y0850-.10ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y08500R10000F9R
Description
RES 0.1 OHM 1/2W 2516 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 2516 (6440 Metric), 1625 Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y08500R10000F9R Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)