Y005610R0000K0L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
10 Ohms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Metal Foil 26.0 Turn Side Adjustment
Y005610R0000K0L
DigiKey Part Number
804-1025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y005610R0000K0L
Description
TRIMMER 10 OHM 0.75W PC PIN SIDE
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
Y005610R0000K0L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Resistance
10 Ohms
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.270" x 0.190" Face (6.86mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%