KTPS36-120300WA-VI-P12
DigiKey Part Number
62-1320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS36-120300WA-VI-P12
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
Detailed Description
12V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
36 W
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
2.83" L x 1.34" W x 2.05" H (72.0mm x 34.0mm x 52.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
cUL, UL
Current - Output (Max)
3A