KTPS24-06040WA-VI-P1
DigiKey Part Number
KTPS24-06040WA-VI-P1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS24-06040WA-VI-P1
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.9V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
24 W
Manufacturer
Volgen + Furuno
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
2.83" L x 1.34" W x 2.05" H (72.0mm x 34.0mm x 52.0mm)
Voltage - Output
5.9V
Approval Agency
cUL, PSE, UL
Current - Output (Max)
4A