KTPS200-12160-VI
DigiKey Part Number
62-1255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS200-12160-VI
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 200 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Volgen + Furuno
Efficiency
Level VI
Series
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Packaging
Box
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Part Status
Active
Cord Length
47.2" (1.20m)
Region Utilized
International
Input Connector
IEC 320-C14
Form
Desktop (Class I)
Size / Dimension
7.20" L x 3.19" W x 1.67" H (183.0mm x 81.0mm x 42.3mm)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Approval Agency
IEC
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Standard Number
Voltage - Output
12V
Weight
1.9 lbs (861.8 g)
Current - Output (Max)
16A
Base Product Number
Power (Watts)
200 W