KTPS12-05920WA-VI-P1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Volgen + Furuno
In Stock: 0
Datasheet
5.9V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
KTPS12-05920WA-VI-P1
DigiKey Part Number
62-1229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS12-05920WA-VI-P1
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 12W
Detailed Description
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.83" L x 1.34" W x 1.65" H (72.0mm x 34.0mm x 42.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
IEC
Voltage - Output
5.9V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.04A
Weight
0.278 lb (126.1 g)
Power (Watts)
12 W