KTPS12-05020WA-VI-P1
DigiKey Part Number
62-1227-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS12-05020WA-VI-P1
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Efficiency
Level VI
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Size / Dimension
2.83" L x 1.34" W x 1.65" H (72.0mm x 34.0mm x 42.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
IEC
Voltage - Output
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
2A
Power (Watts)
12 W